Nora Jameson

Wildcat senior Madisen Messersmith places fifth in the long jump during the April 4 meet at Dundy County-Stratton. 

Nora Jameson

Wallace senior Robbie Nelson takes off for the 4x400 during the April 4 meet at Dundy County-Stratton. 

Lady Wildcats finish third at DCS Invitational

By Brooke Pankonin

Grant Tribune Sentinel

Wallace’s Lady Wildcats finished third at last week’s Dundy County-Stratton Invitational. The boys and girls competed against seven other teams at the meet on Monday, April 3. 

The girls relays had a successful run, finishing first, second and third in the 4x100, 4x400 and 4x800 respectively. 

Placing in the 200 were sophomore Jayden Widener in second and senior Maggie May in third. 

In addition to May, other girls finishing third were juniors Hannah Nelson in the 800 and Shelby Ogier in the discus, and sophomores Lexi DeCent in 100 and Peyton Messersmith in the triple jump.

Taking fourth, fifth and sixth in the long jump were Nelson, senior Madisen Messersmith and sophomore Meredith McCoy respectively. 

Sophomore Micah Swedberg brought home two firsts, in the 400 and high jump. 

The 4x800 relay finished in second place. 

Results for the Dundy County-Stratton Invitational are as follows: 

Girls Results

Team Scores: 1. Cambridge, 156; 2. Dundy County Stratton, 130; 3. Wallace, 91; 4. Southwest, 76; 5. Maywood-Hayes Center, 67; 6. Arapahoe, 60; 7. Wauneta-Palisade, 32; 8. Medicine Valley, 31.

100 Meters: 3. Lexi DeCent, 13.90; 4. Maggie May, 14.03. Winning time: Sable Lambley, 13.10, Dundy County Stratton. 

200 Meters: 2. Jayden Widener, 29.14; 3. Maggie May, 29.17. Winning time: Korynn Clason, 28.50, Cambridge.

400 Meters: 4. Madisen Messersmith, 1:08.52. Winning time: Sable Lambley, 1:03.89, Dundy County Stratton.

800 Meters: 3. Hannah Nelson, 2:52.24. Winning time: Kayla Minary, 2:49.77, Maywood-Hayes Center.

3200 Meters: 5. Hannah Robertson, 16:02.60. Winning time: Madison Lambley, 12:25.10, Dundy County Stratton. 

4x100 Relay: 1. Peyton Messersmith, Meredith McCoy, Lexi DeCent, Madisen Messersmith, 56.49.

4x400 Relay: 2. Maggie May, Madisen Messersmith, Jayden Widener, Peyton Messersmith, 4:40.94. Winning time: Cambridge, 4:34.96. 

4x800 Relay: 3. Hannah Nelson, Hannah Robertson, Sydney Pelster, Bridgett Anders, 12:08.29. Winning time: Maywood-Hayes Center, 11:12.45.

Discus: 3. Shelby Ogier, 87-04. Winning throw: Sydney Reichert 97-09, Dundy County Stratton. 

High Jump: 6. Jayden Widener, 4-04. Winning jump: Nicole Dewey, 4-11, Southwest. 

Long Jump: 4. Hannah Nelson, 14-11; 5. Madisen Messersmith, 14-06.50; 6. Meredith McCoy, 13-10. Winning jump: Alea Shaner, 16-04.25, Cambridge. 

Triple Jump: 3. Peyton Messersmith, 30-03.50. Winning jump: Korynn Clason, 34-03.75, Cambridge.

Boys Results 

Team Scores: 1. Dundy County Stratton, 163; 2. Southwest, 135; 3. Cambridge, 101; 4. Medicine Valley, 73; 5. Arapahoe, 51; 5. Wauneta-Palisade, 51; 7. Maywood-Hayes Center, 46; 8. Wallace, 40.

400 Meters: 1. Micah Swedberg, 53.79.

4x100 Relay: 6. Tyler Daniels, Jared Sullivan, Blake Pelster, Dylan Kuhlman, 55.35. Winning time: Dundy County Stratton, 45.84.

4x400 Relay: 7. Robbie Nelson, Blake Pelster, Tyler Daniels, Kaden Hager, 3:56.47. Winning time: Dundy County Stratton, 3:40.79. 

4x800 Relay: 2. Robbie Nelson, Jared Sullivan, Micah Swedberg, Tyler Daniels, 9:15.16. Winning time: Wauneta-Palisade, 9:10.98.

Shot Put: 8. Nate Ogier, 36-08.50. Winning throw: Tyler Borland, 45-09.50, Cambridge.

High Jump: 1. Micah Swedberg, 5-10.

Triple Jump: 4. Jared Sullivan, 37-11.50. Winning jump: Derek Greenlee, 43-07.50, Southwest. 

 

Next Action

The teams will compete against nine other schools at the Sutherland Invitational on Thursday, April 13. Field events will begin at 1 p.m. CT with track events beginning at 3 p.m.

 

 

The Grant Tribune-Sentinel

308-352-4311 (Phone)
308-352-4101 (Fax)

PO Box 67
327 Central Ave in Grant
Grant NE 69140