Article Image Alt Text

www.johnsonpublications.zenfolio.com Diane Stamm | Johnson Publications

Brandon Knoles wrestled Colt Rodgers of Bridgeport twice to claim the gold in the 220-pound division in Chase County on Saturday.

PC wrestlers take fifth in Chase County

Knoles and Perez claim first

Perkins County claimed fifth place at the Chase County Invite on Saturday, Jan. 12 after all five varsity wrestlers placed.

“I’m just very proud of the way our guys wrestled. We are taking steps in the right direction as a program,” said Head Coach Tanner Collins. 

With many out due to sickness and injuries, he said it would have been cool to see where they would have ended up if they had the entire team there. 

Brandon Knoles took first in the 220-pound division, pinning three opponents and winning the championship match by major decision, 15-3, against Colt Rodgers of Bridgeport, who he had previously pinned in Round 3. 

Emilio Perez was back in action after dealing with an injury this season, pinning three of his four opponents in under a minute and claiming first in the 285-pound division. 

Deitrik Brueggeman, Jace Wid, and Trye Hickey each went 3-2 to take third, fourth and fifth respectively in their weight classes. 

Next action

The team will compete at the Mullen Invite this Saturday, Jan. 19, starting at 9:30 a.m. 

Results

Team results: 1. Ogallala, 114; 2. Chase County, 101.5; 3. Bridgeport, 101; 4. Sedgwick County/Fleming, 97.5; 5. Perkins County, 88; 6. Holyoke, CO, 87; 7. Gordon-Rushville, 83; 8. Bayard, 81; 9. Morrill, 76.5; 10. Dundy County-Stratton, 72; 11. Hershey, 66; 12. Garden County, 61; 13. Minatare, 53; 14. Kimball, 46; 15. Hitchcock County, 33; 16. Wauneta-Palisade, 20.

Individual Results: 132—Trye Hickey (8-10) won by decision over Oscar Flores (Bayard) 7-12 (Dec 6-2), lost by fall to Drake Brewer (Gordon-Rushville) 13-12 won by fall over Trye Hickey (Perkins County) 8-10 (Fall 3:36), lost by fall to Seth Hare (Hitchcock County) 11-7 (Fall 1:28), won by fall over Allen Gomez (Minatare) 1-9 (Fall 1:22), won by fall over Nathan Frye (Sedgwick County/Fleming) 1-3 (Fall 2:06), placing 5th and scoring 9 team points.

160—Jace Wid (11-8) won by fall over Klarissa Rinne (Dundy County-Stratton) 1-23 (Fall 1:29), won by fall over Hunter Skalsky (Ogallala) 12-13 (Fall 3:35), won by medical forfeit over Scott Riggs (Ogallala) 6-10 (M. For.), lost by fall to Luis Chafino (Holyoke, CO) 10-4 (Fall 0:41), lost by fall to Dylan Schnell (Bridgeport) 19-12 (Fall 3:42), placing 4th and scoring 13 team points.

182—Deitrik Brueggeman (9-10) won by fall over Faith Lemon (Wauneta-Palisade) 3-11 (Fall 1:40), lost by fall to Fabian Lopez (Sedgwick County/Fleming) 16-0 (Fall 2:50), won by fall over Andy Lopez (Holyoke, CO) 3-2 (Fall 3:34), lost by fall to Izaak Rohde (Kimball) 15-9, won by medical forfeit over Charles Lang (Bridgeport) 19-6 (M. For.), placing 3rd and scoring 15 team points.

220—Brandon Knoles (15-7) won by fall over Colton Donason (Ogallala) 9-14 (Fall 1:05), received a bye () (Bye), won by fall over Colt Rodgers (Bridgeport) 12-11 (Fall 5:01), won by fall over Travis Rowley (Chase County) 12-10 (Fall 1:23), won by major decision over Colt Rodgers (Bridgeport) 12-11 (MD 15-3), placing 1st and scoring 23 team points.

285—Emilio Perez (6-1) won by fall over Therran Bernard (Dundy County-Stratton) 5-17 (Fall 0:29), won by fall over Shawn Bailey (Sedgwick County/Fleming) 11-8 (Fall 0:52), won by decision over Remington Hodges (Hitchcock County) 18-5 (Dec 8-2), won by fall over Graeson Stillwagoner (Dundy County-Stratton) 22-8 (Fall 0:41), placing 1st and scoring 28 team points.

 

The Grant Tribune-Sentinel

308-352-4311 (Phone)
308-352-4101 (Fax)

PO Box 67
327 Central Ave in Grant
Grant NE 69140