www.johnsonpublications.zenfolio.com Jan Schultz | Johnson Publications

Charles Johnson goes head-to-head with Jacob Swift of North Platte St. Pat’s in the 100 prelims at SPVA in Sidney on Friday, April 27. Johnson placed fifth in finals.                                                                          

Perkins County boys finish runner-up at SPVA track

The PC boys took runner-up at the SPVA track meet at Sidney on Friday, April 27.

Sophomore Alex Patrick cleaned house in all his individual events, taking first in the 100, 200 and 400.

Sophomore Evan Sestak took second in the high jump, third in the 300 hurdles and fourth in the 110 hurdles. 

Senior Charles Johnson took third in the 400 and long jump and fifth in the 100. 

Junior Caden Waitley placed fourth, fifth and sixth in the 3200, high jump and 800 respectively. 

Other point contributors for the boys included Matthew Hahn in the 1600, Jaden Dietlein in the 3200, Colton Heinemann in discus, Jack Kohl in triple jump and the 4x100, 4x400 and 4x800 relay teams. 

For the girls, Freshman Miah Long and Senior Jaci Kurkowski took silvers in the 800 and shotput respectively. 

Senior Hailey Snyder placed fourth in the 200, 400 and triple jump.

Other point contributors for the girls were Hannah Kempf in the 100 and the 4x100 and 4x400 relay teams. 

Coach Shayne Hite said the team performed as well as expected. 

“For the boys we were looking for a runner-up finish and they did. The girls we were just working on improving more and trying to beat at least one team in the team standings and we did.” 

He said it’s hard to score a lot of points with only 10 girls, but if they can improve on numbers and get stronger they’ll be ready to compete next season.

Boys Results

Team Scores: 1. Chase County, 135; 2. Perkins County, 84; 3. Sutherland Public, 76; 4. Bridgeport, 70; 5. Hershey, 50; 6. St Patrick, 39; 7. Kimball, 29.  

100 Meters: 1. Alex Patrick, 11.609; 5. Charles Johnson, 11.815

200 Meters: 1. Alex Patrick, 23.539; 6. Domonic Wendell, 24.785.

400 Meters: 1. Alex Patrick, 51.979; 3. Charles Johnson, 52.95.

800 Meters: 6. Caden Waitley, 2:06.7. Winning time: Jack Linders, 1:59.608, Bridgeport.

1600 Meters: 5. Matthew Hahn, 5:01.959 Winning time: Will Kuenne, 4:46.427, Chase County.

3200 Meters: 4. Caden Waitley, 10:48.016; 5. Jaden Dietlein, 11:02.888. Winning time: Will Kuenne, 10:22.399, Chase County.

110 Meter Hurdles: 4. Evan Sestak, 16.563. Winning time: Brady Kilgore, 15.679, Kimball.

300 Meter Hurdles: 3. Evan Sestak, 43.444. Winning time:  McKade Smith, 41.356, Hershey.

4x100 Relay: 2. Perkins County, 45.423. Winning time: Chase County, 44.975.

4x400 Relay: 2. Perkins County, 3:41.045. Winning time: Hershey, 3:39.632

4x800 Relay: 6. Perkins County, 9:43.699. Winning time: Chase County, 8:50.171.

Discus: 6. Colton Heinemann, 118-11. Winning throw: Jack Bauerle, 150-04. 

High Jump: 2. Evan Sestak 5-10; 5. Caden Waitley, 5-4. Winning jump: Brady Kilgore, 5-10, Kimball. 

Long Jump: 3. Charles Johnson, 19-01. Winning jump: Garrett Elfeldt, 19-09.5, Sutherland.

Triple Jump: 6. Jack Kohl, 38-06. Winning jump: Ryan Richardson, 40-00.75, Sutherland.

Girls Results

Team Scores: 1. Chase County, 160; 2. St Patrick, 128; 3. Bridgeport, 83; 4. Sutherland Public, 48; 5. Hershey, 45; 6. Perkins County, 32; 7. Kimball, 28.

100 Meters: 6. Hannah Kempf, 14.397. Winning time: Bailee Fear, 13.208, Sutherland.

200 Meters: 4. Hailey Snyder, 29.119. Winning time: Adelaide Maxwell, 27.383, Chase County.

400 Meters: 4. Hailey Snyder, 1:04.652. Winning time: Mallie McNair, 1:00.42, Chase County.

800 Meters: 2. Miah Long, 2:39.48. Winning time: Mallie McNair, 2:29.557, Chase County.

4x100 Relay: 6. Perkins County, 57.549. Winning time: Chase County, 52.81.

4x400 Relay: 5. Perkins County, 4:48.342. Winning time: Chase County, 4:20.502.

Shot put: 2. Jaci Kurkowski, 33-11.5. Winning throw: Allison Owings, 40-05.5, Chase County. 

Triple Jump: 4. Hailey Snyder, 31-06.75. Winning jump: Bailee Fear, 35-05, Sutherland.

Next action

Best of the Midwest was held in Sutherland on Tuesday, May 1. Results will appear in next week’s issue. 

The team will travel to Benkelman on Friday, May 4 to compete at the Dundy County Invite.

The home meet that was rescheduled to Saturday has been cancelled. 

The Grant Tribune-Sentinel

308-352-4311 (Phone)
308-352-4101 (Fax)

PO Box 67
327 Central Ave in Grant
Grant NE 69140