Tandy Overstreet

Plainsmen senior Beau Wood (right) celebrated his 100th win in Garden County this weekend. 

Wood claims 100th career win

Perkins County wrestlers got plenty of action this week with a triangular at home on Thursday and the Garden County Invite on Saturday. 

PC claimed wins over Garden County and Bayard after facing them in duels in PC on Thursday, Jan. 3. Nearly all of the opposing teams’ points came from forfeits in PC’s open weight classes. 

At the Garden County Invite in Oshkosh on Jan. 5, Beau Wood once again took the gold and also claimed his 100th career win. 

In the 195-pound division, Wood pinned his first two opponents to again face Karsen Hunter of Bayard in the championship, winning by decision 6-2. Three of Hunter’s four losses this season have been to Wood. 

Jace Wid placed third in the 160-pound division, losing his only match to 18-2 Austin Garcia of Morrill. 

Brandon Knoles went 2-2 to place fourth in the 220-pound division and Kyler Bullock claimed his first win of the season to take fifth in the 170-pound division. 

Trye Hickey and Deitrik Brueggeman also contributed to the team’s 64 points. PC placed 10th out of 21 teams. 

Head Coach Tanner Collins said he was very pleased with how the team finished matches on Thursday to beat both Bayard and Garden County.   

“We regressed a little in Garden County, but got some good mat time coming off a break. I look forward to turning the corner this weekend and hopefully putting some things together to win a few more matches,” he said. 

Next action

The team will compete at the Chase County Invite this Saturday, Jan. 12, starting at 9 a.m. 

The JV competed at a home meet on Tuesday, Jan 8. 

PC vs Bayard 36-24

120—Colton Pouk won by decision over Jacob Dalbey (Dec 15-10)

126—Caden Waitley won by decision over Hunter Kildow (Dec 10-5)

132—Trye Hickey won by decision over Denton Premus (Dec 5-2)

195—Beau Wood won by decision over Karsen Hunter (Dec 7-6)

285—Austin Meyer lost by fall to Konner Jones (Fall 1:43)

PC vs Garden County 45-18

138—Trye Hickey won by fall over Colton Martin (Fall 5:44)

182—Deitrik Brueggeman won by decision over Trey Kirck (Dec 5-3)

285—Austin Meyer lost by fall to Chris Sciortino (Fall 1:21)

Garden County results

Team scores—1. Mullen, 168.5; 2. Hemingford, 122; 3. Sedgwick County, 104; 4. Bayard, 96; 5. Morrill, 89; 6. Sutherland, 80.5 7. Garden County, 73; 8. Mitchell, 72; 9. Southeast, 70.5 10. Perkins County, 64; 11. Hay Springs, 50.5 12. Dundy County, 38; 13. North Platte, 37; 14. Kimball, 26; 14. Lingle Ft. Laramie, 26; 16. Wauneta-Palisade, 23; 17. Crawford, 22; 18. Minatare, 17; 19. Leyton, 10; 20. Sioux County, 6; 21. Hyannis, 0. 

Individual results-:120—Colton Pouk (1-2) received a bye, lost by decision to Hayden Burr (Sedgwick Co.) 3-9 (Dec 9-2), received a bye, lost by decision to Kyle Durfee (Mullen) 11-11 (Dec 8-4).

132—Trye Hickey (5-8) lost by fall to Max Palomo (Mitchell) 12-7 (Fall 2:36), won by fall over Christopher Barker (Kimball) 0-2 (Fall 2:12), lost by major decision to Greg Logsdon (Southeast) 7-4 won by major decision (MD 16-8), scoring 3 team points.

160—Jace Wid (6-6) received a bye, won by fall over Klarissa Rinne (Dundy County) 0-14 (Fall 0:30), lost by fall to Austin Garcia (Morrill) 18-2 (Fall 3:16), won by fall over Quinton Vieyra (North Platte) 2-2 (Fall 3:54), won by fall over John Thomas (Mitchell) 8-10 (Fall 2:44), placing 3rd and scoring 18 team points.

170—Kyler Bullock (1-10) lost by fall to Bryce Seier (Morrill) 12-8 (Fall 1:19), lost by fall to Alex Neefe (Hemingford) 11-8 (Fall 5:22), lost by fall to Riley Kessler (Mullen) 12-6 (Fall 0:31), won by decision over Faith Lemon (Wauneta-Palisade) 2-7 (Dec 10-7), lost by fall to Dallas Miller (Garden County High School) 2-7 (Fall 0:56), placing 5th and scoring 5 team points.

182—Deitrik Brueggeman (5-8) received a bye, lost by fall to Kendal Neal (Mullen) 9-4 (Fall 3:15), received a bye, won by major decision over Trey Kirch (Garden County High School) 5-13 (MD 9-0), lost by fall to Cody Holmes (Wauneta-Palisade) 5-10 (Fall 0:43) scoring 3 team points.

195—Beau Wood (11-0) received a bye, won by fall over Dawson Wiggins (Leyton) 0-2 (Fall 0:46), won by fall over Brady Tosh (Southeast) 13-5 (Fall 2:59), won by decision over Karsen Hunter (Bayard) 16-4 (Dec 6-2), placing 1st and scoring 24 team points.

220—Brandon Knoles (9-7) received a bye, won by fall over Delton Haines (Dundy County) 15-6 (Fall 3:51), lost by decision to Clayton Hassett (Mullen) 16-2 (Dec 7-4), won by decision over Toby McManigal (Kimball) 7-6 (Dec 3-1), lost by decision to Andrew Davis (Sedgwick Co.) 8-5 (Dec 8-5), placing 4th and scoring 11 team points.

The Grant Tribune-Sentinel

308-352-4311 (Phone)
308-352-4101 (Fax)

PO Box 67
327 Central Ave in Grant
Grant NE 69140